• ESC Hakkında / ESC Hakkında

 • ESC Hakkında

 • ESC Consulting, Turkiye'deki ilk ve tek Avrupa Birliği Hukuku üzerine danışmanlık hizmeti veren firmadır.

   

  ESC Consulting Türkiye'de ve Avrupa Birliği'nde rekabet, anti-dumping soruşturmaları ve özelleştirme alanlarında uzmanlaşmıştır. 1986 yılında İstanbul'da kurulan büro, tüm rekabet soruşturmalarında yer alarak şirketleri temsil etmiş olup birleşme/devralma işlemlerinde Rekabet Kurulu'nda elde etmiş olduğu mükemmel sonuçlar ile büyük bir üne kavuşmuştur.

   

   

  Rekabet Kurumu'nun kuruluş çalışmaları bizzat Prof.Dr.Arif ESİN tarafından üstlenilmiştir.

   

  ESC Consulting iş kavrama, yeteneği ve sorunlara aşinalığı ile müşterilerinin ihtiyaçlarına yaratıcı cevaplar üretebilen Turkiye ve uluslararası piyasalarda tanınmış uzmanlara ve akdemisyenlere sahiptir. Uzman ekip Prof. Dr.Arif Esin ve Prof. Dr. Jacques Steinbergen yönetiminde Rekabet Kurumu ve Avrupa Komisyonu'nda başvuruları hazırlamak ve sonuçlandırmak üzere ihtisaslaşmıştır.

   

  ESC Consulting, rekabet ihtilafları Rekabet Kurulu'na ve AB Komisyonu'na gitmeden önce, özellikle dikey ve yatay anlaşmalar, franchise, lisans, işbirliği, dağıtım ve motorlu taşıt araçları bayilik sözleşmeleri üzerine firmalara yararlı ve kar getiren bilgi ve hizmetler sunmaktadır.

   

  ESC Consulting , reel sektör, özellilkle telekominikasyon ve hava taşımacılığı alanlarında bir çok müşteriye sahiptir. Firma, bilgi teknolojileri, enerji, kimya, ilaç, GSM, havayolları, mali hizmetler, spor, görsel ve yazılı medya, basın dağıtım, bilgisayar yazılım, otomotiv, beyaz ve kahverengi eşya, elektrikli ev aletleri alanlarına odaklanmıştır. ESC Danışmanlık aynı zamanda Hükümet, kamu otoriteleri ve sivil toplum örgütlerine Avrupa Birliği politika ve uygulamaları üzerine tavsiyeler vermektedir..

   

  ESC Consulting ününü çimento, ilaç, LPG vakası, gazete dağıtım ve reklam, gübre, sigortacılık, şifreli yayın, seramik, kredi kartları vakalarında Rekabet Kurulu nezdinde gösterdiği üstün başırı ile sağlamıştır. Firma aynı zamanda GSM, ilaç ve otomotiv sektörlerinde faaliyet gösteren büyük şirketleri temsil etmektedir. 

   

  ESC Consulting 1997'den beri faaliyet gösteren Rekabet Kurulu'nun açtığı tüm soruşturmalarda yer alarak firmaları temsil eden TEK bürodur.

   

  ESC Consulting RWE AG/Thames Water devralma işleminin Türk tarafını temsil etmiştir. THY, Swissair, Sabena ve Avusturya Havayolları'nın işbirliği ile Qualiflyer projesini hazırlamıştır. Borusan/Mannessmann ortak girişimi ile çelik boru ve hatları konusundaki ortaklığı, ile medya alanında Alman Burda Grup ve Doğan Holding'in yoğunlaşma işlemlerinde Rekabet Kurulu'ndan gerekli izinleri hızla almıştır. Ayrıca Alman post/DHL, FCC construccion S.A., Alpine Mayreder BAU ve Allianz AG/Dresdner Bank AG yoğunlaşma işlemlerinin Türkiye ayağını üstlenmiştir. Aventis yoğunlaşma işlemi ve Özelleştirme İdaresi ve TMSF'den devralınan birçok işletmenin işlemlerini başarı ile tamamlamıştır.

   

  ESC Consulting aynı zamanda ABD ve AB Komisyonu'nda anti-dumping ve anti-subsidies vakaları ve gümrük ihtilafları konularında gösterdiği başarının temelinde ABD demir-çelik, AB'de renkli TV, demir-çelik, hazır giyim, Endonezya'da demir-çelik, Singapur'da demir-çelik vakalarında başarı ile Türkiye'yi ve firmaları temsil eden TEK Türk danışmanlık firması olmasıdır.

   

  ESC Consulting şirketlerin tüm ticari ilişkilerinde hizmet sunmaktadır, özellikle firma stratejileri oluşturmak ve belirli sektörler için DTÖ düzenlemelerini uygulamalarına adapte etmek ve uluslararası uyuşmazlık alanında tavsiye hizmetleri sunmaktadır. 

   

  ESC Consulting anti-dumping ve fark giderici vergi soruşturmaları alanında sorunlarla karşılaşan şirket veya iş kollarına hem Türkiye'de Dış Ticaret Müsteşarlığı hem de yabancı idari otoriteler nezdinde danışmanlık vermektedir.

   

  Dünya Ticaret Örgütü Anlaşması’nın bir bütün olarak imzalanması ertesinde ülkelerin ihracat teşvikleri ya da sanayilerini doğrudan destekleme işlemleri uluslararası ticarette ihtilafların artmasına neden olmuştur. Öte yandan DTÖ Anlaşması ile özellikle sanayi ürünlerinin gümrük vergilerinin “sıfır” seviyesine doğru hareketlenmesi ülkeleri bir dizi koruma önlemlerine yöneltmiştir. Nitekim DTÖ üyesi ülkeler Anlaşma’ya uyumlu koruma önlemini milli mevzuatlarına aktardılar.

   

  Türkiye’de DTÖ’ne uyumlu olarak

   


  • İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesi

  • Gözetim ve Koruma Önlemleri

  • Kota ve Tarife Kontenjanları

  • Tarım Ürünleri İthalatında Açılan Tarife Kontenjanları

  • Sanayi Ürünleri İthalatında Açılan Tarife Kontenjanları

  • Tekstil ve Konfeksiyon Ürünlerinde Gözetim ve Koruma Önlemleri

  • Türkiye’nin Ticari Haklarının Korunması

   

  hakkında mevzuatları yürürlüğe koymuştur.

   

  ESC Consulting 90’lı yılların başından bu yana Dünya’nın pekçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de Dış Ticaret Müsteşarlığı nezdinde gerekli işlemleri takip etmekte, şikayet ve savunmaları hazırlamaktadır.

   

  ESC Consulting’in uluslararası başarılarının bazıları şunlardır:

   


  • Avrupa Birliği’nde Türk menşeili Renkli Televizyon ithalatına karşı açılan anti-dumping soruşturması

  • Türkiye’de ÇHC menşeili Kuagule Esaslı Suni Deri, PVC Esaslı Suni Deri ve Flok Suni Deri ithalatına karşı açılan anti-dumping soruşturması

  • Türkiye’de ÇHC menşeili her türlü çekmeceyi açmaya yarayan metal çekmece rayları ile mobilya ve mutfak dolaplarında kullanılan ve kapağı dolaba bağlayan metal mobilya menteşeleri ithalatına karşı açılan anti-dumping soruşturması

  • Türkiye’de Avusturya menşeili Akıllı Kart, Manyetik Bantlı Kartlar, Plastik Kartlar ithalatına karşı açılan anti-dumping soruşturması

  • ABD’de paracétémole ithalatına karşı açılan anti-dumping soruşturması

  • ABD’de Türk menşeili makarna ithalatına karşı açılan anti-dumping soruşturması

  • ABD’de Türk menşeili demir çelik ürünleri ithalatına karşı açılan anti-dumping soruşturması

  • Singapur’da Türk menşeili demir çelik ürünleri ithalatına karşı açılan anti-dumping soruşturması

  • Singapur’da Türk menşeili demir çelik ürünleri ithalatına karşı açılan anti-dumping yeniden gözden geçirme işlemleri

  • Endonezya’da Türk menşeili demir çelik ürünleri ithalatına karşı açılan anti-dumping soruşturması (HABAŞ)

  • Mısır’da Türk menşeili demir çelik ürünleri ithalatına karşı açılan anti-dumping soruşturması

  • Türkiye’de Uzak Doğu menşeili Hafif Ticari Araçlar ithalatına karşı açılan anti-dumping soruşturması

  • Türkiye’de Uzak Doğu menşeili Polivinil Alkol ithalatına karşı açılan anti-dumping soruşturması

  • Türkiye’de Japon menşeili rulman ithalatına karşı açılan anti-dumping soruşturması

  • Avrupa Birliği’nde Gübre Mamüllerine karşı trafik sapması ve Gözetim soruşturmaları

  • Avrupa Birliği’nde Renkli Televizyon cihazlarına karşı trafik sapması ve Koruma Önlemleri soruşturmaları

   

  ESC Consulting özelleştirme işlemlerinde uzman ekibiyle özel bir üne sahiptir.

   

   

   

   

   

  PROF. DR. ARİF ESİN : Özgeçmiş

   

  Prof. Dr. Arif ESİN, 1956 yılında İstanbul’da doğdu. Orta ve Lise öğrenimini Saint-Benoît Fransız Lisesi’nde tamamladıktan sonra Paris Üniversitesi Hukuk ve Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olan ESİN, aynı Üniversitede Avrupa Topluluğu üzerine İktisadi Hukuk Yüksek Lisans ve Doktorası yaptı.

   

  Avrupa üniversitelerinde (Paris, Erasmus, Uppsala) öğretim üyeliğinde bulundu. ESİN 1986 yılında göreve başladığı İstanbul Üniversitesi’ndeki kamu görevinden 2002 yılında ayrılarak özel kesime geçti. Çeşitli özel üniversitelerde AB Hukuku ve Türk Rekabet Hukuku dersleri vermekte olan Prof.Dr.ESİN, Avrupa Birliği konularında uzmanlaşmış İKV’nin uzun yıllar danışmanlığını yaptı.  Gümrük Birliği müzakerelerinde özel sektörü temsilen Brüksel’de müzakerelerde bulundu. TUSİAD Parlemento İşleri Komisyonu’nda görev yapan ESİN, Rekabet Kanunu hazırlık çalışmalarına aktif olarak katıldı ve İthalatta Haksız Rekabet Kanunu’nun hazırlayıcıları arasında yer aldı. Ayrıca Türk Rekabet Kurumu’na da kuruluş aşamasında kurucu Başkana fahri danışmanlık yaparak Kurumun teşkilatlanmasında ve eğitiminde görev aldı. Bu çalışmalarından ötürü Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın Rekabetin ve Tüketicinin Korunması Büyük Ödülünü aldı.

   

  Prof.Dr.Arif ESİN Kanal E’de 101 adet “AB Hattı” programı hazırlayıp sunmuş ve 1999 yılında en iyi yapım dalında Cengiz Polatkan Ödülünü kazanmıştır. Haber Türk kanalında “Söz Savunmanın” adlı programı hazırladı ve sundu. SKY Türk kanalında “Gündem AB” adlı programı hazırlayarak sundu. Ayrıca Finansal Forum Gazetesi köşe yazarı olarak günlük yazılar yazdı. Halen Forum Diplomatik ve Ekonomik Çözüm gazetelerinin köşe yazarı olan Business Chanel’de AB üzerine programlar yapmaktadır. Prof. Dr. ESİN, özellikle Avrupa ve Türk Rekabet Hukuku, Fikri Mülkiyet Hukuku, Telekomunikasyon Hukuku, devlet yardımları, ithalatta haksız rekabet, kamu ihaleleri ve özelleştirme alanlarında uzmanlaşmıştır. Bu konularda pek çok eser yazmış ve konuşmacı olmuştur.

   

  Prof. Dr. ESİN’in AB Hukuku ve politikaları konularında 25 kitabı ve uluslararası yayınlarda İngilizce, Fransızca ve Türkçe olarak yayımlanmış 200’ü aşkın makalesi bulunmaktadır. Prof.Dr.Arif Esin, Avrupa Birliği Komisyonu, TOBB, IKV, ITO, ISO, TESK, İEİS, TİSK, TMMOB, DPT, HDTM, KOSGEB, Türk ve Yabancı Üniversitelerde iki yüzden fazla panel, konferans ve work-shop çalışmalarına konuşmacı olarak katılmıştır. Prof.Dr.Arif ESİN, halen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Hukuk Müşavirliği ve İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) Bilim Kurulu Üyeliği ve Türk Eximbankası Denetleme Kurulu Üyeliğini yürütmektedir.

   

  Evli ve iki kız çocuğu sahibi olan Prof.Dr.Arif ESİN çok iyi derecede Fransızca ve İngilizce bilimektedir.

   

  Prof.Dr.Arif ESİN İletişim Bilgileri :

  Cep        : +90 532 746 43 43
  E-mail    : arif.esin@escrc.com